MILYEN VIZETRENDSZER KŐTÍPUSOK
Kémiai szerkezetük szerint;
CaOxalate - CaPhosphate - Struvite (Mg- ammónium - foszfát) - húgysav - cisztin - xantin
Kövek radiopacitásuk szerint: (láthatóságuk közvetlen röntgenfelvételen)
CaPhosphate - CaOxalat - Struvite (radiopact)
Cisztin (féloperatív)
Húgysav - xantin (nem átlátszatlan)
MILYEN A VIZSGAKŐ MEGÁLLAPÍTÁSAI ÉS TÜNETE?
A. Fájdalom:
A vese és a húgyutak kőfájdalmát vese kólikának nevezik. A kólikás fájdalom jellemzője, hogy nagyon súlyos és egy idő után csökken, de egy idő után megismétlődik. (Vese-kalkulusban szenvedő betegeknél a fájdalmat a vizeletelzáródás okozza.)
Hematuria (véres vizelés):
A betegeknél általában időszakos, súlyos fájdalmat kísérő durva hemturia vagy alkalmanként teaszínű vizelet (régi vérzés) jelentkezik. A legtöbb betegnél legalább mikroszkopikus hematuria alakul ki.
Fertőzés:
Az MgNH4PO4 kövek fertőzési köveket jelentenek. Proteus, pseudomonas, providencia, klebsiella és sta. Ő az inf. Minden kő társulhat az obstrukció és a pangás következtében kialakuló fertőzéssel. A választott eljárások előtt specifikus antibiotikumokat kell adni a vizeletkultúrában található mikroba ellen.
ADhat AĞRI TÁJÉKOZTATÁST A Húgyúti Rendszer köveinek elhelyezkedéséről?
Vesemedence :
Mivel az 1 cm-nél nagyobb vese-medence kövek elzáródást okoznak az ureter átjárójában, súlyos fájdalmat okoz. A fájdalom sugárzik a szélső területre (CVA) és az ipsilaterális felső hasra (has).
Felső és középső húgycső :
A felső ureter kövek fájdalmat okoznak, amely átterjed az ágyéki (derék) régióra és a szélére, míg a középső szakasz kövei a has középső és alsó részén.
Distalis (alsó) húgycső :
Az alsó ureter kövek a herékben és az ágyékban tükröződő fájdalmat okoznak a férfiaknál, a nőknél pedig a nemi szerv (ajkak).
Az ureter intraluminális kövei (az ureter húgyhólyagon belüli része) utánozhatják e szervek betegségeit azáltal, hogy olyan cisztizmus tüneteket okoznak, mint a cystitis, a prosztatagyulladás, az urethritis, a péniszcsúcs fájdalma, gyakorisága, sürgőssége, dysuria, stranuria vagy durva hematuria.
MILYEN KOCKÁZATI TÉNYEZŐK A VIZETRENDSZER KŐKÉSZÍTÉSÉBEN?
1. Társadalmi-gazdasági tényezők:
A vesekő betegség az ipari országokban gyakoribb.
2. Diéta:
Telített, telítetlen zsírsavak, állati fehérjék növekednek; rost, növényi fehérje és finomítatlan szénhidrát csökkentheti a kövek előfordulását.
3. Szakma:
Az előfordulás növekszik azoknál, akik magas hőmérsékleten dolgoznak, amely kiszáradást okozhat, és azoknál, akik kevesebb fizikai aktivitással rendelkező munkában dolgoznak.
4. Éghajlat:
Forró éghajlat; Különösen a húgysav kiszáradáshoz vezethet, ami növeli a kövek előfordulását (lehetőségét). A forró éghajlat az embereket több ultraibolya sugárzásnak és megnövekedett vitD3-nak is kiteszi, ami növeli a belek Ca-felszívódását.
5. Családtörténet:
A vizeletkő előfordulása növekszik azoknál, akiknél a családban előfordult kő. A családi anamnézisben szenvedők száma kétszer magasabb, mint az incidens nélkül.
7. Orvostudomány:
A kőképződés lehetősége megnő azoknál, akik magas vérnyomáscsökkentőt (triamterént), savkötőt (szilícium-dioxidot tartalmaznak), szénsav-anhidráz inhibitorokat használnak.
Hogyan diagnosztizálják a húgyúti rendszer kőbetegségét?
Fizikai vizsga:
A vese kólikában jelentkező fájdalom súlyos, és a beteg a testtartás (helyzet) megváltoztatásával próbálja csökkenteni a fájdalmat. A szisztémás megnyilvánulások a tachycardia (megnövekedett pulzusszám), izzadás és hányinger. Súlyos fájdalom jelentkezik a vizsgálat során az ágyéki régióra adott ütés formájában.
Teljes vizeletvizsgálatban;
Makroszkopikus (látható) vagy mikroszkopikus hematuria (vérzés), a leukociták számának növekedése, amelyek a fertőzés jelei, és a kristályok, amelyeket népszerûen homoknak neveznek.
Radiológia
A vizeletvizsgálat elvégzése után mindenekelőtt közvetlen vizeletrendszeri radiográfiát (DUS) kell készíteni minden olyan betegnél, akinek kő- vagy hasonló panasza van, és a teljes hasi ultrahangvizsgálatot (USA) el kell végezni, figyelembe véve a differenciáldiagnózist. Ha ezzel a két vizsgálattal nem lehet teljes diagnózist felállítani; Urográfiát (IVP) vagy festett vagy nem festett számítógépes tomográfiát (CT) használunk.
MILYEN ENDOSZKÓPOS MŰTÉT KEZELÉSI ALTERNATÍVAK VÍZKŐKŐBETEGSÉGBEN?
Percután nephrolithotomia - litotripszia (a vesekő törése és eltávolítása zárt rendszerrel)
- Ureteroszkópos litotripszia (a kő törése és eltávolítása az ureterből zárt rendszerrel)
- Cystolapaxis (a kő törése és eltávolítása a hólyagban zárt rendszerrel)
Minden endoszkópos rendszerben az a cél, hogy minimálisan invazív módon közelítsük meg a beteget, és a lehető legegyszerűbb módon oldjuk meg a beteg problémáját. Itt, függetlenül attól, hogy hol van a bejárati út (egy kis bőrmetszéssel a vesétől vagy a húgyhólyag és a húgyhólyag külső szájánál (húgycső) a húgyhólyag és az ureter számára), a felhasznált fénytörési energiák ugyanazok (ultrahangos - elektrohidraulikus - pneumatikus - lézeres) műszerek (cisztoszkóp - ureteroszkóp - nefroszkóp). Nagyon hasonló endoszkópok, méretben.
MI AZ ESWL? Hogyan alkalmazzák?
A kezelés célja, hogy a fókuszált lökéshullámok áthaladjanak a testen és töredékekre törjék a követ, amikor a kőre kerül. Átlagosan fél órán át tartó foglalkozásokon 1000–4000 lökéshullámot lövöldöznek, és a betegek túlnyomó többsége NEM ÉRZI AZ AGRIÁT Egyes betegeknél fájdalom léphet fel a kőtörés során, a személy érzékenységétől, vagy a kő méretétől és helyétől függően, még ilyen esetekben sem szükséges a beteg öntudata és altatása. . Az intramuszkulárisan elkészítendő fájdalomcsillapító tű elegendő lesz, és megtörhető.
A kőtöréses kezelés során a beteg önálló és beszélhet a körülötte lévő emberekkel. Mivel a kőtörési eljárást az irodai vagy poliklinikai körülmények között hajtják végre, ez nem okoz munkaerő-veszteséget. A zúzási folyamat végén a beteg képes lesz felkelni és folytatni a munkát. Az első törés után az orvos azt tanácsolja a betegnek, hogy igyon sok vizet és mozogjon. Ezután körülbelül 3 nap és 1 hét múlva a beteget kontrollra hívják. Ebben az egy hetes időszakban azt mondják, hogy a személy vizelés közben részecskéket, például palacsintát és homokot önt. Ebben az időszakban nagyon természetes, hogy a betegnek fájdalmai vannak. Súlyos fájdalom esetén a helyi melegvíz-alkalmazás (termofor - vásárlás) vagy a fürdőkádban ülés megkönnyíti a betegeket. Ha a fájdalom nem enyhül, fájdalomcsillapító injekciót vagy kúpot alkalmaznak az orvos ellenőrzése alatt.
Vannak mellékhatásai az ESWL alkalmazásnak?
Az ESWL-nek nincs sok szövődménye, ha megfelelően végzik. Ritkán okozhat vérzést a vesében, bőrkiütést és magas vérnyomásválságot. A vesefunkció rövid távon bekövetkező változásai teljesen átmenetiek. Nem okoz maradandó vesekárosodást. Megbízható technika. Terhes nőknél nem alkalmazható.
MILYEN MEGNYITOTT MŰTÉTELI ALKALMAZÁSOK a húgyúti rendszer kőbetegségében?
Fő nyitott műtéti módszerek;
* pyelolithotomia (vesekövek eltávolítása a medence renalis-ból),
* nephrolithotomia (vesekövek eltávolítása a vese parenchyma megnyitásával),
* ureterolithotomia (kő eltávolítása az ureterből),
* Cystolithotomia (hólyagkő eltávolítás)
MILYEN VÉDELMI MÓDSZEREK vannak a húgyúti rendszer kőbetegségében?
IGAZ A VÉDELMI KEZELÉSBEN !!!
A BETEGNEK NAPJÁN legalább 2 LT folyadékot kell bevennie
SEMMILYEN ÉLELMISZERET NEM KELL RENDKÍVÜL FOGYASZTANI
SOKKAL KÖLTÖZNI KELL
Olyan ételek, amelyeket nem szabad túlzottan enni
* TEJ ÉS TEJTERMÉKEK
* SZÁRÍTOTT Diófélék, mint a mogyorós pisztácia
* CSOKOLÁD
* Eper
* SZENNYEZETT ITALOK
* TEA-KÁVÉ
Azok, akik nem figyelnek a megelőzési módszerekre, 5 év alatt 50% -ban megismétlődnek (újra kialakulnak).